Wiedza praktyczna

Zobacz jak powstaje sadza i smoła. Skuteczne sposoby na pozbycie się zanieczyszczeń komina.

Wiedza praktyczna
Jak powstaje sadza i smoła?

W trakcie spalania drewna w rzeczywistości palą się wydzielające się z niego gazy palne: wodór, tlenek węgla, metan.  Gdy palą się gazy wydzielające się z drewna, widzimy dym. Biały dym tworzy para wodna, a czarny – węgiel drobnocząsteczkowy (sadza) oraz trudnopalne opary kreozotu, znajdujące się w drewnie. Wydzielające się razem z dymem sadza i kreozot stwarzają największe niebezpieczeństwo dla użytkowników i urządzeń, gdyż wytwarzająca się podczas spalania drewna para wodna „zlepia” je, schładza i nie pozwala spłonąć. Z powodu dużej masy, te lepkie elementy sadzy nie mogą zostać usunięte razem z dymem, dlatego też osadzają się na elementach urządzenia grzewczego i komina, tworząc osad smoły i sadzy. Nawet niewielka ich ilość nie pozwala na normalne działanie urządzenia grzewczego, zmniejsza jego sprawność, przyspiesza zużywanie się i korozję. Osady smoły i sadzy zatykają komin, a co najbardziej niebezpieczne, mogą zapalić się w kominie i w konsekwencji spowodować pożar w całym obiekcie.

Skuteczne sposoby na pozbycie się zanieczyszczeń komina.

A) Efektywny środek do usuwania smoły

Środek do usuwania smoły Hansa składa się z mieszanki specjalnych kryształów: jedne część z nich ich składniki katalizuje proces spalania drewna, powodując, że smoła znajdująca się w drewnie rozkłada się na palne gazy, część zaś a inne w wysokiej temperaturze wydziela gaz, który rozbija strukturę osadu smoły reagujący z osadem smoły rozbijając jego strukturę. W efekcie działania środka odparowuje woda – główny składnik utrzymujący osadzającą się smołę. W ostatniej fazie działania preparatu pozostają jedynie kruche resztki smoły, które osypując się w dół komina i paleniska, rozkładają się termicznie i ulegają spaleniu. Przy regularnym stosowaniu preparatu system grzewczy pozostaje „czysty”, koszty ogrzewania nie zwiększają się, a urządzenie grzewcze nieprzerwanie będzie pracowało pełną mocą.

B) Mechaniczne czyszczenie komina

Na efektywność wykonywanych prac będzie miała wpływ jakość użytych przez nas materiałów. Najczęściej spotykanym narzędziem do czyszczenia jest druciana szczotka kominiarska zamocowana na stalowej lince. Linkę stalową można zamienić na najzwyklejszy sznur, lecz musi być gruby i solidny. Podczas prac szczotka może zaklinować się w otworze kominowym i konieczne będzie zdecydowane szarpnięcie, aby wydostać ją z komina. Szczotkę należy dociążyć obciążnikiem. Najlepiej, aby był on kulisty. Zapobiegnie to zablokowaniu się szczotki wewnątrz kanału.

Tradycyjna szczotka kominowa

Tradycyjna szczotka kominowa

Alternatywą dla tradycyjnej szczotki jest uniwersalna szczotka do czyszczenia kominów Hansa. Pozwala ona w prosty sposób wyczyścić dowolny przewód kominowy bez wchodzenia na dach. Dzięki doskonałej elastyczności szczotka jest w stanie przejść przez najwęższe otwory, co umożliwia czyszczenie komina przez proste wepchnięcie jej do otworu w urządzeniu grzewczym. Elastyczne nylonowe włosie dopasowuje się dowolnie do kształtu komina (okrągłego, owalnego, prostokątnego), a także do przegięć i trudno dostępnych miejsc. Giętkie przedłużki ułatwiają przejście szczotki przez trudno dostępne części komina, jak również umożliwiają łatwe sterowanie ruchami podczas czyszczenia.

Uniwersalna szczotka do czyszczenia komina Hansa

Uniwersalna szczotka do czyszczenia komina Hansa [kliknij w obrazek aby kupić produkt]

Bardzo ciekawym i cenionym na polskim rynku jest zestaw obrotowy TORNADO – który sprawdzi się doskonale, gdy problemem jest czyszczenie komina od dołu. Zestaw TORNADO działa po podłączeniu do dowolnej wiertarki elektrycznej. Dzięki temu urządzeniu można wyczyścić szybko i dokładnie komin w każdym domu.
Szczotka zestawu po zamocowaniu do wiertarki obraca się od kilkuset do kilku tysięcy obrotów na minutę. Ostrokrawędziste specjalnie skręcone włosy szczotki TORNADO, dzięki bardzo dużej prędkości obrotowej, usuwają nawet najtrwalsze osady, rozszczepiając je i zeskrobując z przewodu kominowego. Zastosowany w szczotce nylon umożliwia bezpieczne czyszczenie kominów metalowych i ceramicznych o dowolnym kształcie. Szczotka zestawu TORNADO nadaje się do czyszczenia komina o dowolnej szerokości i kształcie (okrągłego, owalnego, prostokątnego).
W zestawie znajduje się nylonowa szczotka o średnicy 45 cm, giętkie nylonowe trzonki 6 x 1m, nasada i klucz do montażu oraz folia polietylenowa 120 x 130 cm, dzięki której można zabezpieczyć salon przed zanieczyszczeniami, które wydostaną się z komina w trakcie używania zestawu TORNADO.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

X
Newsletter
Mapa
dystrybutorów
Hansa
Katalog
produktów