Artykuły

Komin tradycyjny czy systemowy?

Artykuły

Komin systemowy jest efektem zmian w technikach grzewczych, do których doszło na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Dawniej do ogrzewania budynków służyły piece i kotły, które opalano paliwem stałym, czyli drewnem oraz węglem. W trakcie spalania w kominach tradycyjnych dym ma bardzo wysoką temperaturę, dlatego komin musi być na nią odporny. W takich tradycyjnych kominach doskonale sprawdza się zatem cegła, która jest temperaturoodporna.

Zmiana w wykorzystywaniu coraz nowocześniejszych technik grzewczych nastąpiła wraz z rozpowszechnieniem się kotłów gazowych i olejowych. W takich kominach konieczne było założenie wkładów (najpierw azbestowych, później stalowych), zabezpieczających ceglany mur przed szkodliwym działaniem spalin. Doprowadziło to z czasem do pojawienia się kominów, wykonanych ze stali kwasoodpornej. Takie kominy mogą być montowane jako wkłady do kominów tradycyjnych murowanych lub jako niezależny system kominowy.

Komin systemowy czy tradycyjny?

Najnowocześniejszym rozwiązaniem z zakresu technik grzewczych jest komin systemowy. Ceramiczny komin systemowy to uniwersalny system kominowy, przeznaczony do tradycyjnych urządzeń grzewczych oraz do nowoczesnych pieców na paliwa stałe i ciekłe. Najczęściej jest wykorzystywany w instalacjach, w których występuje efekt skraplania się spalin. W odróżnieniu od kominów tradycyjnych komin systemowy daje dużo więcej możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb. Rodzaj komina systemowego dobiera się na podstawie składu i temperatury spalin, w zależności od systemu grzewczego, którego będzie częścią oraz rodzaju paliwa. Komin dobiera się również do mocy urządzenia grzewczego. Komin systemowy to wysoka jakość potwierdzoną certyfikatem, który zapewnia gwarancję niezawodności.

Tradycyjny kominek ceglany

Tradycyjny komin ceglany w ciekawej aranżacji

Ekologiczne rozwiązanie

Ceramiczne kominy systemowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych murowanych kominów z cegły. Buduje się z częściowo prefabrykowanych elementów, dzięki czemu ich montaż jest szybki i ekonomiczny. Takie kominy systemowe są równie często budowane z materiałów naturalnych, czyli z ceramiki, gliny, kruszywa czy kamiennej wełny mineralnej. Czyni to tym samym takie kominy systemowe produktami ekologicznymi. Również sam proces produkcji kominów systemowych jest przyjazny dla środowiska. Użytkowanie takiego komina wiąże się z wieloma zaletami, takimi jak zmniejszenie zużycia paliw. Kominy systemowe, zarówno ceramiczne, jak i stalowe są odporne na działanie kwasów oraz umożliwiają odzyskiwania energii grzewczej ze spalin.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

X
Newsletter
Mapa
dystrybutorów
Hansa
Katalog
produktów