Artykuły

Jak pozbyć się smoły i sadzy?

Artykuły

Jedną z największych niedogodności, z jakimi muszą mierzyć się posiadacze kominków na paliwo stałe, jest uciążliwe gromadzenie się sadzy i smoły w jego kominie. Nie można tego uniknąć, ale na szczęście istnieją proste i stosunkowo szybkie sposoby na pozbycie się sadzy i smoły z komina. Nagromadzona sadza i smoła powoduje pogorszenie spalania i utrudnienie właściwego przepływu powietrza w kominku. Najczęściej doprowadza to do całkowitego zatkania komina, a w skrajnych przypadkach do pożaru sadzy i smoły w kominie.

Czyszczenie komina

Dobry sposób na pozbycie się smoły i sadzy – proszek do czyszczenia komina

Obecnie najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się sadzy i smoły z kominka w domu jest czyszczenie komina od dołu. W tym celu niezastąpiony z pewnością okaże się specjalistyczny proszek do czyszczenia komina, dzięki któremu w łatwy sposób można pozbyć się zalegającej w koninie sadzy i smoły. Podczas procesu spalania, aktywna substancja, którą zawiera proszek do czyszczenia komina, pokrywa zalegającą w przewodzie kominowym warstwę smoły i sadzy aktywnymi gazami. W rezultacie smoła, która została poddana działaniu gazów, wysycha i staje się krucha. Może być następnie bardzo łatwo usunięta narzędziem, takim jak szczotka do czyszczenia komina Hansa. Takie czyszczenie komina od dołu to jeden z prostszych sposobów na oczyszczenie komina bez konieczności wchodzenia na dach budynku.

Dlaczego warto zdecydować się na czyszczenie komina od dołu

Co najmniej cztery razy w roku powinno czyścić się komin kotła na paliwa stałe, w którym podczas spalania osadziła się smoła i sadza. Warto przestrzegać tych zasad, aby zminimalizować ryzyko pożaru w kominie oraz zatrucia się sadzą domowników. Przyczyn gromadzenia się sadzy i smoły w kominie można doszukiwać się między innymi w paleniu mokrym drewnem (szczególnie tym, pochodzącym z drzewa iglastego) oraz w nieodpowiedniej technice spalania, która polega na zasypaniu żaru opałem nawet do maksymalnej pojemności pieca. Wpływ na gromadzenie się smoły i sadzy w kominie ma również źle dobrany piec, który posiada zbyt dużą moc jak na powierzchnie ogrzewanego domu. W rezultacie nie jest możliwe utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury w piecu, która pozwoliłaby na spalenie substancji lotnych. W tym przypadku znaczenie mają również odpowiednio dobrane grzejniki.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

X
Newsletter
Mapa
dystrybutorów
Hansa
Katalog
produktów