Co nowego

Efektywne użytkowanie urządzeń grzewczych

Co nowego Wiedza praktyczna

Ogień to zjawisko będące efektem skomplikowanej reakcji chemicznej, podczas której paliwo reaguje z tlenem, jedna substancja zaś zamienia się w inną.

W trakcie spalania drewna w rzeczywistości palą się wydzielające się z niego gazy palne: wodór, tlenek węgla, metan. Wysoka temperatura stymuluje dalszy rozkład termiczny drewna, a błękitny płomień oznacza, że spala się toksyczny gaz – tlenek węgla. Gdy palą się gazy wydzielające się z drewna, widzimy dym. Biały dym tworzy para wodna, a czarny – węgiel drobnocząsteczkowy (sadza) oraz trudnopalne opary kreozotu, znajdujące się w drewnie. Wydzielające się razem z dymem sadza i kreozot stwarzają największe niebezpieczeństwo dla użytkowników i urządzeń, gdyż wytwarzająca się podczas spalania drewna para wodna „zlepia” je, schładza i nie pozwala spłonąć. Z powodu dużej masy te lepkie elementy sadzy nie mogą zostać usunięte razem z dymem, dlatego też osadzają się na elementach urządzenia grzewczego i komina, tworząc osad smoły i sadzy. Nawet niewielka ich ilość nie pozwala na normalne działanie urządzenia grzewczego, zmniejsza jego sprawność, przyspiesza zużywanie się i korozję. Osad smoły i sadzy zatykają komin, a co najbardziej niebezpieczne mogą zapalić się w kominie i w konsekwencji spowodować pożar w całym obiekcie.

Opisanym niebezpiecznym konsekwencjom procesu spalania można zapobiec. Proponujemy Państwu efektywny preparat do usuwania smoły firmy Hansa, której jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce. Ten niezwykle skuteczny środek składa się z mieszanki specjalnych kryształów: jedne ich składniki katalizują proces spalania drewna – smoła znajdująca się w drewnie rozkłada się na palne gazy, a inne w wysokiej temperaturze wydzielają gaz, reagujący z osadem smoły rozbijając jego strukturę. W efekcie działania środka odparowuje woda – główny składnik utrzymujący osadzającą się smołę. W ostatniej fazie działania preparatu pozostają jedynie kruche resztki smoły, które osypując się w dół komina i paleniska, rozkładają się termicznie i ulegają spaleniu. Przy regularnym stosowaniu preparatu system grzewczy pozostaje „czysty”, koszty ogrzewania nie zwiększają się , a urządzenie grzewcze nieprzerwanie będzie pracowało pełną mocą.

Ulotka ESDS Hansa

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

X
Newsletter
Mapa
dystrybutorów
Hansa
Katalog
produktów