Anemostat

Anemostat

Czym charakteryzują się mechaniczne sieci wentylacyjne?

Bardzo charakterystyczną częścią sieci wentylacyjnych jest anemostat. Pełni on istotną funkcję w pełnym schemacie wentylacji mechanicznej pomieszczeń. To właśnie przez anemostat wywiewny lub nawiewny, montowany w suficie, świeże powietrze wprowadzane jest do pomieszczenia.

Anemostaty plastikowe

Estetyka anemostatów to także znaczący element wykończenia.

W zależności od kierunku, w jaki przepływa powietrze, rozróżnia się anemostaty nawiewne, czyli takie, które wprowadzają świeże powietrze oraz anemostaty wywiewne, który wyprowadzają z pomieszczenia powietrze już zanieczyszczone. Anemostat wywiewny doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami typu wilgoć czy nadmiar CO2.

Anemostaty nie mieszczą się raczej w zbiorze elementów wystroju wnętrz. Jednak producenci dokładają starań, aby przy całej swojej skuteczności pozostały estetyczne i nie zakłócały kompozycji pomieszczenia. Z pewnością ich wygląd jest bardziej naturalny w pomieszczeniach biurowych czy halach produkcyjnych, ale również w mieszkaniach ich dyskretny kształt, obły lub prostokątny nie zakłóca harmonii.

Aby w danym pomieszczeniu można było mówić o sprawnej pracy wentylacji mechanicznej, kluczowa jest właściwa regulacja tychże końcówek systemu wentylacji. Anemostaty można porównać do kratek wentylacyjnych, jednak te ostatnie nie podlegają regulacji. Natomiast anemostaty można wyregulować poprzez ustawienie szerokości wlotu i wylotu powietrza. sterując kierunkiem i siłą nawiewu. W ten sposób osiąga się maksymalną skuteczność całego schematu.

Warto pamiętać, że anemostaty należy systematycznie odkurzać, wystarczy woda i szmatka na zewnątrz i konserwator wentylacji do czyszczenia jej wewnątrz.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

X
Newsletter
Mapa
dystrybutorów
Hansa
Katalog
produktów